Međunarodni istraľivački centar za kasnu antiku i srednji vijek, Zagreb-Motovun
Zagreb - Motovun

Upute autorima

Svi tekstovi koji se odnose na probleme kasne antike i srednjeg vijeka mogu se razmotriti za objavljivanje u HORTUS ARTIUM MEDIEVALIUM. Rukopisi trebaju biti napisani na engleskom, francuskom, talijanskom, španjolskom ili njemačkom. Treba pridodati i kratak informativni apstrakt od 50-200 riječi i sažetak (2-4 strane).

Rukopisi. Dvije kopije rukopisa zajedno s kopijama svih islustracija treba poslati izdavaču (M. Jurković, Odsjek za povijest umjetnosti, Filozofski fakultet, Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb, Hrvatska). Rukopisi trebaju biti natipkani u dvostrukom proredu s marginama. Naslov treba biti informativan, ali kratak, te popraćen punim autorovim imenom i prezimenom. Potpuna autorova adresa treba stajati u desnom gornjem uglu ispod naslova. Svaki tekst mora sadržavati pažljivo odabrane "ključne riječi" predložene od autora. Ako je ikako moguće, treba dati i disketu 3.5 s rukopisom spremljenim u bilo kojem Aple Macintosh tekst procesoru, ili u MS-DOS, te Windows verziji Word Perfecta, Microsoft Worda, Microsoft Worksa ili sl. Format file-a: RTF (Reach Text Format) (eg. MOTOV.RTF). Ako je neophodno tekst tako?er može biti i natipkan. Rukopis treba biti pisan u dvostrukom proredu (30 redova na 1 stranici), s adekvatnim marginama (2-3 cm s lijeve strane, 3 cm s desne strane), isprintan samo s jedne strane, a stranice trebaju biti numerirane. Bilješke trebaju biti numerirane u automatskom slijedu kao bilješke na kraju teksta (endnotes) (disk) ili natipkane nakon teksta na zasebnoj stranici-ama. Autori trebaju zadržati vlastitu kopiju.

Kratice i jedinice. Sve mjere trebaju biti izražene u metričkom sistemu i u brojevima, npr. 1,5 m, osim kad je broj na početku rečenice. Riječ "slika" treba skratiti u "sl.", osim ako ne stoji na početku rečenice. Popis kratica treba stajati ispred bilježaka na kraju teksta (references). Sve latinske riječi treba pisati u italiku.

Tipografija. Treba paziti na razmak nakon interpunkcijskih znakova. Zatim na razliku između sastavne crtice (između riječi) i crte - (koja označava pauzu u rečenici). Treba razlikoati O (slovo) i 0 (nula). Veza "e" sa "o" ili "a" kad je neophodno piše se: oe, ae (ili se označava rukom na tipkanom tekstu; isto vrijedi i za znakove iznad slova).

Ilustracije. Poželja je visoka kvaliteta ilustracija. Svaka ilustracija mora imati legendu koja materijal čini potpuno razumljivim. Legenda treba biti natipkana na posebnom listu. Sve ilustracije trebaju biti numerirane i potpisane od autora olovkom na stražnjoj stranici. Njihove pozicije u tekstu trebaju biti označene na marginama rukopisa. Maksimalna veličina tabli je 190 x 260 mm. Maksimalna širina ilustracija u tekstu (fotografije, tlocrti i crteži) je 92 mm (za jedan stupac) ili 190 mm (za dva stupca). Pišite sl. u bilješkama, a Sl. u legendama ilustracija. Fotografije: osigurajte crno-bijele ili kolore (kolore samo za slike, mozaike i freske) željenih dimenzija (minimum 9 x 12 cm za detalje, te 13 x 18 za cjelovite planove). Crteži i tlocrti: tlocrti trebaju biti na prozirnom papiru ili u obliku jasne fotokopije, nikad crtani rukom, s legendama dovoljno velikog tipa, da bi mogle biti reducirane.

Bibliografija. Autori: prema sljedećem redu, skraćeno ime (inicijal + točka + razmak; isto tako staviti razmak između više inicijala), autorovo prezime velikim slovima (za duplo prezime ne zaboraviti crticu između, u jezicima gdje je to potebno). Knjige: Naslov u italiku, mjesto izdanja, datum izdanja, sa zarezima između; eventualnu seriju ili kolekciju (unutar zagrade, koristeći normalna slova; dodajući zarez i broj u seriji). Za kolektivne radove, označite u zagradi iza odgovornog autora (ed.) ili (dir.). Za brojeve volumena, ograničite upotrebu rimskih brojeva na rječnike i priručnike. Za volumene časopisa koristite arapske brojke. Za kolokvije, datum i mjesto kolokvija trebaju biti uključeni u naslov i pisani u italiku. U slučaju više izdanja, izbjegavajte brojeve.... i umjesto toga koristite "new ed., enlg. ed., 3rd ed. rev. end engl., " itd.... Članci: Naslov u italiku + zarez, ime časopisa u italiku ispred kojeg stoji "u" (normalnim slvoima), a iza kojeg ide zarez, broj (arapski) + zarez, strana. Isti format i za izlaganja sa kolokvija. Pišite p. za "page" (čak ako ih je i više) za tekstove na francuskom, engleskom, španjoskom, talijanskom; isto tako f. za "figure", n. za "note", čak i ako ih je više.

Bilješke trebaju biti na kraju članka, kao na slijedećim primjerima:
1 I. PETRICIOLI, Pojava romaničke skulpture u Dalmaciji, Zagreb, 1960, p. 23.
2 J.-P. CAILLET, L'ivoire et l'os, in: Naissance des arts chretiens (N. Duval dir.), Paris, 1991, p. 324.

Proofs. "Page proof" trebaju biti poslane autorima. Oni ih trebaju pažljivo pročitati i vratiti u roku od tjedan dana.

Otisak. Pedeset otisaka svakog članka i jedan volumen časopisa se automatski dostavljaju. Dotatni otisci se mogu naručiti.

datum izrade: 15. 12. 2005.
broj posjetitelja: